Registration is open for the Fall semesters. REGISTER NOW

Our Achievements

смотреть трейлеры фильмов 2013

2019 Ticket to Broadway National Dance Competition

Atlantic City, NJ, 
June 24th - 27th, 2019

Group Performances

Routine

Division

Style

Age Category

Level

Award

Upside Down

Small Group

Jazz

Petite

Novice

Platinum, Overall 1st Place, The Callback 1st Place

Child Dreams

Small Group

Open

Petite

Advanced

Platinum, Overall 6th Place

Vacation Adventures

Small Group

Jazz

Petite

Advanced

Platinum, Overall 5th Place

Freedom

Small Group

Open

Teen

Advanced

Platinum, Overall 9th Place

The Office

Small Group

Jazz

Teen

Advanced

Platinum

Urban Freedom

Small Group

Hip Hop

Teen

Advanced

High Gold

Solos

Name

Routine

Division

Style

Age Category

Level

Award

Lina Ghasemi

The Road

Solo

Open

Junior

Advanced

Perfect Platinum, Overall 2nd Place, The Callback 1st Place

Leana Aleksyeyeva

Revolve

Solo

Open

Senior

Intermediate

Platinum, Overall 5th Place

Sasha Vilkoff

Mamburu

Solo

Open

Junior

Intermediate

Platinum

Christina Kornienko

Diamonds are a Girl's Best Friend

Solo

Jazz

Petite

Advanced

High Gold, The Callback 3rd Place

Daryna Gapotchenko

Candy Man

Solo

Open

Petite

Advanced

High Gold, Overall 5th Place

Elizabeth Bouianovski

Derniere Danse

Solo

Lyrical

Teen

Advanced

High Gold

Sasha Vilkoff

The Race

Solo

Jazz

Junior

Intermediate

High Gold

2019 OnStage Dance Competition - Ottawa, ON

Ottawa, ON
May 10th - 12th, 2019

Group Performances

Routine

Division

Style

Age Category

Level

Award

Revenge

Large Group

Contemporary

Intermediate

Competitive Level 2

Platinum

Child Dreams

Large Group

Open

Mini

Competitive Level 1

Platinum

Upside Down

Large Group

Jazz

Mini

Novice

Platinum, Overall 1st Place

Freedom

Large Group

Open

Intermediate

Competitive Level 2

Platinum

Vacation Adventures

Small Group

Jazz

Mini

Competitive Level 1

Platinum, Overall 3rd Place

The Office

Small Group

Jazz

Intermediate

Competitive Level 2

Platinum

Emergency

Small Group

Jazz

Intermediate

Competitive Level 2

Platinum

A Merry Walk

Small Group

Open Junior Competitive Level 1 Platinum
Fire Breather

Small Group

Contemporary Intermediate Novice Platinum

Solos

Name

Routine

Division

Style

Age Category

Level

Award

Lina Ghasemi

The Road

Solo

Open

Junior

Competitive Level 2

Diamond, Overall 2nd Place

Christina Kornienko

Diamonds are a Girl's Best Friend

Solo

Jazz

Junior

Novice

Diamond, Overall 2nd Place

Elizabeth Bouianovski

Derniere Danse

Solo

Lyrical

Intermediate

Competitive Level 1

Platinum

Leana Aleksyeyeva

Revolve

Solo

Open

Senior

Competitive Level 2

Platinum

Victoria Mordvinova

Tango

Solo

Open

Senior

Competitive Level 2

Platinum

Sasha Vilkoff

Mamburu

Solo

Jazz

Junior

Competitive Level 1

Platinum

Sasha Vilkoff 

The Race

Solo

Open

Junior

Competitive Level 1

Platinum

Daryna Gapotchenko

Candy Man

Solo

Open

Junior

Novice

Platinum
David Shteyngart Run Boy Run Solo Open Intermediate Novice

Platinum

2019 Ticket to Broadway Regional Dance Competition

Utica, NY (USA) 
March 8 - 10, 2019

Group Performances

Routine

Division

Style

Age Category

Level

Award

Upside Down

Small Group

Jazz

Petite

Novice

Platinum, Overall 1st Place

Child Dreams

Small Group

Open

Petite

Advanced

Platinum, Overall 1st Place

Vacation Adventures

Small Group

Jazz

Petite

Advanced

Platinum, Overall 2nd Place

Freedom

Small Group

Open

Teen

Advanced

Perfect Platinum, Overall 1st Place

Fire Breather

Small Group

Contemporary

Teen

Novice

High Gold

The Office

Small Group

Jazz

Teen

Advanced

Perfect Platinum, Overall 1st Place

Urban Freedom

Small Group

Hip Hop

Teen

Advanced

Platinum, Overall 2nd Place

Solos

Name

Routine

Division

Style

Age Category

Level

Award

Lina Ghasemi

The Road

Solo

Open

Junior

Advanced

Perfect Platinum, Junior Miss Broadway, Overall 1st Place

Leana Aleksyeyeva

Revolve

Solo

Open

Senior

Advanced

Platinum, Senior Miss Broadway, Overall 2nd Place

Victoria Mordvinova

Tango

Solo

Open

Senior

Advanced

High Gold, Overall 3rd Place

Romy Matushansky

California Dreamin'

Solo

Open

Teen

Advanced

High Gold, Overall 3rd Place

Sasha Vilkoff

Mamburu

Solo

Open

Junior

Intermediate

High Gold

Christina Kornienko

Diamonds are a Girl's Best Friend

Solo

Jazz

Petite

Advanced

High Gold, Overall 5th Place

David Shteyngart

Run Boy Run

Solo

Open

Teen

Intermediate

Platinum, Overall 1st Place

Daryna Gapotchenko

Candy Man

Solo

Open

Petite

Advanced

Platinum, Overall 1st Place

Elizabeth Bouianovski

Derniere Danse

Solo

Lyrical

Teen

Advanced

High Gold, Overall 2nd Place

Sasha Vilkoff 

The Race

Solo

Jazz

Junior

Intermediate

High Gold, Overall 1st Place
Studio Awards
Winner of the Golden Ticket To Broadway Award
12 & under Top Billing Group: Child Dreams
13 & over Top Billing Group: The Office
12 & under Top Billing Solo: The Road
12 & under Best Technique: Vacation Adventures
13 & over Best Technique: Freedom
13 & over Best Choreography: The Office

 

2018 Ticket to Broadway National Dance Competition

Atlantic City, NJ

Groups/Trios

Routine

Division

Style

Age Category

Type

Award

A Merry Walk

Recreational

Open

Petite

Small Group

2nd Place

Scary Story

Recreational

Jazz

Petite

Small Group

1st Place

Emergency

Competitive

Open

Teen

Small Group

5th Place

Mambo Number 5

Competitive

Jazz

Teen

Small Group

8th Place

Euphoria

Recreational

Lyrical

Junior

Trio

4th Place

Solos

Dancer

Routine

Division

Style

Age Category

Award

Elizabeth Bouianovski

Invincible

Recreational

Open

Junior

2nd Place

Sasha Vilkoff

Abracadabra

Recreational

Open

Junior

3rd Place

Lina Ghasemi

Stay Strong

Competitive

Open

Junior

4th Place

Special Awards

Routine

Division

Style

Age Category

Type

Award(s)

Emergency

Competitive

Open

Teen

Small Group

Best Costume

Stay Strong

Competitive

Open

Junior

Solo

National Junior Miss Broadway,
Dance-Off Grandprix

A Merry Walk

Recreational

Open

Petite

Small Group

Great Concept

It Must Have Been Love

Recreational

Open

Teen

Solo

Passion and Poise

 

2018 Ticket to Broadway Regional Dance Competition

Watertown, NY

Groups/Trios

Routine

Division

Style

Age Category

Type

Award

Revenge

Competitive

Contemporary

Teen

Large Group

1st Place

Mambo Number 5

Competitive

Jazz

Junior

Small Group

1st Place

A Merry Walk

Recreational

Jazz

Petite

Small Group

1st Place

Euphoria

Recreational

Lyrical

Junior

Trio

1st Place

Solos

Dancer

Routine

Division

Style

Age Category

Award

Lina Ghasemi

Stay Strong

Competitive

Open

Junior

1st Place

Leana Aleksyeyeva

Fool Me Once

Competitive

Open

Teen

1st Place

Victoria Mordvinova

It Must Have Been Love

Competitive

Lyrical

Teen

2nd Place

Irina Kozhevnikova

Inside

Recreational

Open

Teen

1st Place

Romy Matushansky

Tides of Uncertainty

Recreational

Contemporary

Junior

1st Place

Elizabeth Bouianovski

Invincible

Recreational

Open

Junior

2nd Place

Sasha Vilkoff

Abracadabra

Recreational

Open

Junior

3rd Place

Special Awards

Routine

Division

Style

Age Category

Type

Award(s)

Revenge

Competitive

Contemporary

Teen

Large Group

Best Technique

Mambo Number 5

Competitive

Jazz

Junior

Small Group

Top Billing, Best Choreography

A Merry Walk

Recreational

Jazz

Petite

Small Group

Best Technique

Fool Me Once

Competitive

Open

Teen

Solo

Top Billing, Teen Miss Broadway

Stay Strong

Competitive

Open

Junior

Solo

Top Billing, Junior Miss Broadway

 

2018 Hit the Floor Dance Competition

Gatineau, QC

Groups/Trios

Routine

Division

Style

Age Category

Type

Award

Scary Story

Novice

Jazz

Mini

Small Group

1st Place

Revenge

Competitive

Contemporary

Intermediate

Large Group

2nd Place

 Solos

Dancer

Routine

Division

Style

Age Category

Award

Sasha Vilkoff

Abracadabra

Pre-Competitive

Open

Junior

1st Place

Victoria Mordvinova

It Must Have Been Love

Pre-Competitive

Lyrical

Intermediate

2nd Place

Lina Ghasemi

Stay Strong

Competitive

Open

Junior

1st Place

Leana Aleksyeyeva

Fool Me Once

Competitive

Open

Intermediate

1st Place

Special Awards

Routine

Division

Style

Age Category

Type

Award(s)

Non, Non, Non

Pre-Competitive

Jazz

Junior

Solo

Overall 3rd Place

 

2018 American Dance Awards Dance Competition

Ottawa, ON

Groups/Trios

Routine

Division

Style

Age Category

Type

Award

A Merry Walk

Novice

Jazz

Youth

Large Group

Gold

Aventino

Competitive

Open

Teen

Large Group

Ultimate Gold

Mambo Number 5

Competitive

Jazz

Teen

Large Group

Gold

Revenge

Competitive

Contemporary

Teen

Large Group

Gold

Hall of the Mountain King

Competitive

Contemporary

Teen

Small Group

Ultimate Gold

Viva la Vida

Competitive

Lyrical

Teen

Small Group

Ultimate Gold

Scary Story

Novice

Jazz

Youth

Small Group

Gold

Euphoria

Pre-Competitive

Lyrical

Junior

Trio

Gold

Got Your Number

Pre-Competitive

Jazz

Junior

Trio

Gold

Solos

Dancer

Routine

Division

Style

Age Category

Award

Sasha Vilkoff

Abracadabra

Pre-Competitive

Open

Junior

Gold

Victoria Mordvinova

Bang Bang

Pre-Competitive

Open

Teen

Gold

Irina Kozhevnikova

Inside

Pre-Competitive

Open

Teen

Gold

Elizabeth Bouianovski

Invincible

Pre-Competitive

Open

Teen

Gold

Victoria Mordvinova

It Must Have Been Love

Pre-Competitive

Lyrical

Teen

Gold

Sasha Vilkoff

Non, Non, Non

Pre-Competitive

Jazz

Junior

Gold

Elizabeth Bouianovski

Peter Pan

Pre-Competitive

Lyrical

Teen

Gold

Romy Matoshansky

Piece by Piece

Pre-Competitive

Lyrical

Junior

Gold

Romy Matoshansky

Tides of Uncertainty

Pre-Competitive

Contemporary

Junior

Gold

Lina Ghasemi

Child’s Heart

Competitive

Lyrical

Junior

Ultimate Gold

Leana Aleksyeyeva

Fool Me Once

Competitive

Open

Teen

Ultimate Gold

Lina Ghasemi

Stay Strong

Competitive

Open

Junior

Ultimate Gold

 

 

Ticket to Broadway Nationals – Lancaster, PA 2017

Groups/Trios

ROUTINE

DIVISION

AGE CATEGORY

STYLE

TYPE

AWARD

Aventino

Competitive

Junior

Open

Group

Platinum

Pretty Girls

Competitive

Junior

Jazz

Group

Platinum

Got Your Number

Recreational

Junior

Jazz

Trio

High Gold


Solos

DANCER

ROUTINE

AGE CATEGORY

STYLE

DIVISION

AWARD

Victoria Mordvinova

Bang Bang

Teen

Open

Competitive

High Gold

Lina Ghasemi

Child’s Heart

Junior

Open

Competitive

Platinum

Nicole Vilkoff

How I Feel

Teen

Jazz

Recreational

Gold

Sasha Vilkoff

Non, Non, Non

Junior

Jazz

Recreational

High Gold

Alexandra Tulchinsky

Other

Teen

Open

Competitive

High Gold

Elizabeth Bouianovski

Peter Pan

Junior

Open

Recreational

High Gold

Romy Matushansky

Piece by Piece

Junior

Lyrical

Recreational

High Gold

Maria Kuzmenko

Unstoppable

Junior

Open

Recreational

High Gold

 

Ticket to Broadway Regionals – Watertown, NY 2017

Groups/Trios

ROUTINE

DIVISION

AGE CATEGORY

STYLE

TYPE

AWARD

Aventino

Competitive

Junior

Open

Group

2nd Place

Pretty Girls

Competitive

Junior

Jazz

Group

1st Place

Got Your Number

Recreational

Junior

Jazz

Trio

2nd Place

Scary Story

Recreational

Junior

Jazz

Group

1st Place

Viva la Vida

Competitive

Junior

Lyrical

Trio

5th Place


Solos

DANCER

ROUTINE

AGE CATEGORY

STYLE

DIVISION

AWARD

Lina Ghasemi

Child’s Heart

Junior

Open

Competitive

2nd Place

Nicole Vilkoff

How I Feel

Teen

Jazz

Recreational

5th Place

Sasha Vilkoff

Non, Non, Non

Junior

Jazz

Recreational

3rd Place

Alexandra Tulchinsky

Other

Teen

Open

Competitive

1st Place

Romy Matushansky

Piece by Piece

Junior

Lyrical

Recreational

2nd PLace

Maria Kuzmenko

Unstoppable

Junior

Open

Recreational

5th Place


Special Awards

DANCER

ROUTINE

AGE CATEGORY

STYLE

AWARD

Alexandra Tulchinsky

Other

Teen

Open

Miss Broadway (Most Entertaining Solo)

Lina Ghasemi

Child’s Heart

Junior

Open

Dance to Inspire

 

Aventino

Junior

Open

Sparkle in the Sky

 

Circle of Stars

  • Victoria Mordinova
  • Lina Ghasemi
  • Romy Matushhansky
  • Sasha Vilkoff
  • Alexandra Tulchinsky

Hit The Floor – Gatineau, QC 2017

Groups

ROUTINE

DIVISION

AGE CATEGORY

STYLE

TYPE

AWARD

Hall of the Mountain King

Competitive

Junior

Contemporary

Group

1st Place

Pretty Girls

Competitive

Junior

Jazz

Group

2nd Place

Viva La Vida

Competitive

Junior

Lyrical

Group

2nd Place

Orange Dream

Pre-Competitive

Junior

Open

Group

1st Place

Got Your Number

Pre-Competitive

Junior

Jazz

Group

1st Place


Solos

DANCER

ROUTINE

AGE CATEGORY

STYLE

DIVISION

AWARD

Lina Ghasemi

Child’s Heart

Junior

Lyrical

Pre-Competitive

1st Place

Nicole Vilkoff

How I Feel

Junior

Jazz

Novice

1st Place

Sasha Vilkoff

Non, Non, Non

Petite

Jazz

Novice

2nd Place

Alexandra Tulchinsky

Other

Junior

Open

Pre-Competitive

3rd Place

Elizabeth Bouianovski

Peter Pan

Junior

Open

Pre-Competitive

2nd Place

Romy Matushansky

Piece by Piece

Junior

Lyrical

Pre-Competitive

1st Place

 

Shine Dance Competition – Gatineau, QC 2016

Overall High score

Routine

Division

Age Category

Type

Award

Gravity

Pre-Competitive

Teen

Solo

1st Place Platinum

Hall of the Mountain King

Competitive

Junior

Group

1st Place Platinum

Baryinya

Competitive

Junior

Group

1st Place Platinum

 

Ticket to Broadway Regionals – Watertown, NY 2016

Pre Competitive Division

Dancer

Routine

Age Category

Type

Award

Alex Tulchinskiy

Apres Moi

Teen

Solo

1st Place Gold

Victoria Mordvinova

Deep Shadow

Teen

Solo

1st Place Gold

Elizabeth Bouianovski

Dream

Junior

Solo

1st Place Gold

Victoria Mordvinova

Gravity

Teen

Solo

1st Place Gold

Irina Kozhevnikova

New York New York

Junior

Solo

1st Place Gold

Romy Matushanskiy 

Hey Na Na Na

Junior

Solo

1st Place Gold

Maria Kuzmenko

Secret

Junior

Solo

1st Place Gold

 *

Orange Dream

Junior

Group

1st Place Gold

Competitive Division

Routine

Age Category

Type

Award

Hall of the Mountain King

Junior

Group

2nd Place High Gold

Pretty Girls

Junior

Group

2nd Place High Gold

Viva la Vida

Junior

Group

2nd Place High Gold

Overall High Scores

Routine

Division

Age Category

Type

Award

New York New York

Pre-Competitive

Junior

Solo

1st Place

Apres Moi

Pre-Competitive

Teen

Solo

1st Place

Gravity

Pre-Competitive

Teen

Solo

2nd Place

Deep Shadow

Pre-Competitive

Teen

Solo

3rd Place

Hall of the Mountain King

Competitive

Junior

Group

2nd Place

Orange Dream

Pre-Competitive

Junior

Group

4th Place

Special Awards

Routine

Age Category

Type

Award

Viva la Vida

Junior

Group

Dance To Inspire

 

Ticket to Broadway Nationals – Lancaster, PA 2016

Pre-Competitive Division

Dancer

Routine

Age Category

Type

Award

Alex Tulchinskiy

Deep Shadow

Teen

Solo

1st Place Gold

Elizabeth Bouianovski

Dream

Junior

Solo

1st Place Gold

Victoria Mordvinova

Gravity

Teen

Solo

1st Place Gold

Competitive Division

Routine

Age Category

Type

Award

Baryinya

Junior

Group

1st Place Platinum

Hall of the Mountain King

Junior

Group

2nd Place High Gold

Viva la Vida

Junior

Group

2nd Place High Gold

Showdown Results

Routine

Division

Age Category

Type

Award

Dream

Pre-Competitive

Junior

Solo

1st Place

Gravity

Pre-Competitive

Teen

Solo

3rd Place

Deep Shadow

Pre-Competitive

Teen

Solo

4th Place

Baryinya

Competitive

Junior

Group

5th Place

Special Awards

Routine

Age Category

Type

Award

Baryinya

Junior

Group

Ticket to Broadway – Jury Prize

Baryinya

Junior

Group

Fulfilled Performance 

 

Ticket to Broadway Regionals – Watertown, NY 2015

Overall High Scores

Routine

Division

Age Category

Type

Award

All that Jazz

Pre-Competitive

Junior

Solo

1st Place

Turn to Stone

Pre-Competitive

Junior

Solo

2nd Place

Deep Shadow

Pre-Competitive

Junior

Solo

4th Place

Mannequins

Pre-Competitive

Junior

Trio

5th Place

All that Jazz

Pre-Competitive

Junior

Group

5th Place

Baryinya

Competitive

Junior

Group

1st Place

Fairy Tale Land

Competitive

Junior

Group

2nd Place

School of Cool

Competitive

Junior

Group

4th Place

Special Awards

Routine

Age Category

Type

Award

Baryinya 

Junior

Group

Top Billing Award